Beyza Tekstil

Türkiye’de tekstil sektörünün durumu

Tekstil sektörü sürekli gelişmekte olan ve kalkınmada önemli yol oynayan bir sektördür. Günümüzde tekstil ve hazır giyim sektörü Türkiye imalat sanayi içinde önemli bir yere sahiptir. İmalat sanayi içinde istihdamda, üretimde ve ihracatta birinci sıradadır. Tekstil ve hazır giyim sanayinin üretim ve ihracat içinde payı azalsa da göreceli olarak önemini sürdürmektedir.

Sektörün rekabet gücüne etki eden moda, markalaşma, sosyal ve çevresel standartlar, yeni ürünler, büyük alım firmaları ve üretici firmaların yapısı değerlendirilir.Türkiye’de bu sektörün geneli günümüzde olgunluk dönemine girmiştir.
Türk tekstil sektörü, ürün kalitesi, moda ve trendleri belirleme gücüne sahip tasarımları ve yüksek teknolojisi itibariyle gelecekte global ticarette adından sıkça söz ettiriyor.

Türkiye Cumhuriyeti’ nin 100. yaşında, yani 2023 yılında dünya tekstil ticaretinin 550 milyar dolara, hazır giyim ticaretinin ise 740 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. 2023 vizyonu doğrultusunda Türkiye ihracat büyüklüğünün tekstil ve ham Maddelerinde 20 milyar dolara, hazır giyim ve konfeksiyonda 52 milyar dolara ulaşması hedefleniyor.